Misstänkt mordförsök i Västerås – man knivhuggen i bröstet

Uppdaterad
Publicerad

Polisen utreder ett misstänkt mordförsök på Viksäng i Västerås, efter att en man ska ha blivit knivhuggen.

Strax innan 19-tiden larmades polisen i Västerås till ett lägenhetshus på Viksäng efter att grannar sett blod i trapphuset.

– Patrullen följer blodspåret, och anträffar en man som är knivskuren, säger Mats Länn vid polisregion Mitt.

Mannen är i 60-årsåldern och svårt skadad. Enligt polisen ska mannen blivit knivhuggen i bröstet. Han fördes till sjukhus och opererades akut. Enligt Region Västmanland är han svårt skadad, men tillståndet är stabilt.

En man i 60-års ålderns greps på platsen, misstänkt för mordförsök.

Händelsen rubriceras som mordförsök och lägenheten är avspärrad för teknisk undersökning, uppger polisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.