Det finns redan en demonstrationslägenhet klar och i dag var miljöministern på plats för att bese satsningen.
Lägenheten är designad med miljö och energi i fokus. Ett smart elsystem styr så att exempelvis tvätt- och diskmaskin körs när elen är billig.
-Nu ska vi försöka ta nästa steg, att jobba med smarta elnät i skarp miljö när vi bygger om i det här området, säger Fredrik Törnqvist, vd för Mimer i Västerås.
-Det här framtidsprojektet för Västerås är otroligt spännande. Kul att se det i Sverige. Vi har sett det på några andra ställen i Europa förr, men det här är ju väldigt bra. Bra är också att kunskapen ska användas nu när det kommunala bostadsbolaget ska renovera lägenheter för vanliga familjer i ett vanligt område, säger Lena Ek (C) miljöminister.