– Det var ju ett stort problem att vi hade en stor bensincistern nere i vind, för en cisternbrand är otroligt svår att få bukt med, det är inget som en enskild räddningstjänst i Sverige har utrustning till att släcka, säger Fredrik Eriksson brandingenjör som var en av räddningsledarna under gårdagen.
Cisternbränder kräver specialutrustning
Enligt Fredrik är det väldigt ovanligt med cisternbränder och därmed finns inte så mycket erfarenhet i Sverige, han kommer bara på en sådan brand i Europa och den var i Finland. Om det branden spridit sig til cisternen hade man fått tillkalla specialhjälp från Stockholm.
Och då SMHI hotade med vindar på upp till 20 meter per sekund, var Fredrik orolig för utvecklingen, framförallt utifrån att röken inte vara hälsosam och att det vid en cisternbrand hade det blivit ännu mer rök.
– Beroende lite på hur stora mängder rök så kunde det ha gett en utrymning av delar av centrala Västerås, säger Fredrik Eriksson.
Riskfyllt arbete
Men även om branden spred sig till byggnaden bredvid, lyckades räddningstjänsten trots explosionsrisken som gasflaskorna i byggnaden utgjorde, stoppa branden från att sprida sig vidare till bensincisternen.
– Det var riskfyllt, konstaterar Fredrik Eriksson.