Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vattnet i viadukten under järnvägen vid Åskebro, mellan Kolbäck och Dingtuna, pumpades bort till en närliggande bäck. Foto: Robert Gustavsson/SVT

Efter översvämningsstoppet – tågtrafiken åter igång mellan Västerås och Kolbäck

Uppdaterad
Publicerad

Nu ska tågtrafiken mellan Västerås och Kolbäck åter vara igång. Det meddelar Trafikverket på sin hemsida. Stoppet påbörjades på måndagskvällen vid 18.45 på grund av översvämning.

Tågen stoppades på sträckan efter att en viadukt under tågspåret mellan Västerås och Kolbäck fyllts med vatten under måndagens skyfall.

– Det kom mellan 35 och 40 millimeter regn på två timmar, säger Magnus Dahlberg, boende i närheten.

Vissa tåg tar alternativ väg, andra tåg ersätts med buss. Sträckor som påverkas ska vara Stockholm-Västerås-Hallsberg-Skövde-Göteborg, Sala-Linköping, Västerås-Ludvika.

Nu pågår arbetet med att pumpa bort vattnet med en extern pump, och sedan laga den befintliga pumpen. Därefter ska spåren undersökas så de inte påverkats av vattnet, enligt Trafikverkets personal på plats.

Trafikverkets prognos var inledningsvis att att situationen skulle vara åtgärdad till klockan 05.00 på onsdagen, men nu skriver de på sin hemsida att spåren ska vara öppna från och med klockan 12. Förseningar kan förekomma.

Starta klippet för att se hur det ser ut vid det översvämmade tågspåret.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.