EU-valet: Stor påverkan – lågt valdeltagande

Uppdaterad
Publicerad

Alla kommuner hade under 50 procent valdeltagande vid förra Europaparlamentsvalet. Trots det påverkas ungefär hälften av alla beslut på lokal nivå av det som beslutas i Bryssel.

SKL:s senaste studie om hur mycket det europeiska samarbetet påverkar lokalpolitiken visar att i genomsnitt hälften av alla beslut som tas i regionfullmäktige och i kommunfullmäktige påverkas av det som de europeiska institutionerna kommer överens om. En påverkan som både är tvingande, som exempelvis direktiv för att skydda miljön, men till exempel också om pengar som kan sökas för att minska ungdomsarbetslösheten.

Exempel på frågor som är bindande: Offentlig upphandling, konsumentfrågor, fri rörlighet för patienter, arbetskraft och arbetsmiljö.

Exempel på frågor där EU enats om riktlinjer, råd eller ekonomiskt stöd: Skola och utbildning, forskning, folkhälsa, sysselsättning och arbetsmarknad, integration och krishantering.

Vid valet 2014 var Västmanland det län med fjärde lägst valdeltagande, där inte någon kommun hade över 50 procent som röstade.

Valdeltagande Västmanland Europaparlamentsval 2014

Länets kommuner är sorterade i storleksordning, från lägst till högst valdeltagande.

Fagersta: 40,56%

Hallstahammar: 42,01 %

Surahammar: 42,18%

Köping: 42,23%

Skinnskatteberg: 43,90%

Norberg: 44,41%

Sala: 44,72%

Kungsör: 46,36%

Arboga: 46,89%

Västerås: 49,23%

Källa: Valmyndigheten

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.