Staden Queenstown på sydön. Foto: AP Photo / Alastair Grant

Nya Zeeland förbjuder utlänningar att köpa bostäder

Uppdaterad
Publicerad

Nya Zeelands parlament har förbjudit många utlänningar från att köpa bostäder på Nya Zeeland i ett försök att få bukt med de stigande huspriserna.

Parlamentet röstade på onsdagen för att förbjuda personer från andra länder än Nya Zeeland, Australien och Singapore att köpa bostäder i landet.

– Den här regeringen tycker att nyzeeländare inte ska bli överbjudna av utländska köpare, säger David Parker, minister för handel och ekonomisk utveckling.

Låga räntor, begränsat utbud av fastigheter och ökad invandring har drivit upp priserna med mer än 60 procent de senaste tio åren, skriver BBC.

Var femte köpare utländsk

Bostadspriserna har varit en stor fråga i landet de senaste åren – inte minst inför 2017 års val, som innebar ett regeringsskifte.

Statistik visar att omkring tre procent av bostäderna i landet säljs till utländska köpare, medan det i staden Queenstown, känd för sin vackra natur, är nära dubbelt så många. I staden Auckland säljs över var femte bostad till en utländsk köpare, skriver NZ Herald.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.