Tova Nejne

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Tova Nejne blev tvåa på NM. Foto: Stefan Karlsson/SVT

Tova Nejne blev tvåa på Nordiska mästerskapen

Uppdaterad
Publicerad

Under torsdagen avgjordes NM – Nordiska mästerskapen i extremskidåkning i Riksgränsen.

Tova Nejne tog silver i damernas snowboardklass.

Årets upplaga av Scandinavian Big Mountain Championships SBMC, även känt som Nordiska mästerskapen i extremskidåkning har avgjorts under veckan.

Tävlingen, som lockar några av världens bästa skid- och snowboardåkare, är den äldsta i sitt slag i världen och på torsdagen avgjordes finalerna.

I damernas snowboardklass så blev Tova Nejne tvåa.

– Det känns bra, det är andra året jag kör nu och det var lika kul som förra året så det är roligt att få vara på pallen igen med tjejerna, säger hon.

Vad betyder det att få komma och köra den här tävlingen?

– Riksgränsen har blivit ett ställe dit jag kommer och slappna av på efter en hektisk tävlingssäsong så det betyder väldigt mycket och få avsluta på topp, man går in till sommaren med en bra känsla, säger Nejne.

Topp tre i NM i extremskidåkning 2025

Herrarnas skidklass i alpint

  1. Max Palm
  2. Edvin Olsson
  3. William Larsson

Damernas skidklass i alpint

  1. Lovisa Rosengren
  2. Maria Rydén
  3. Selma Palmkvist

Herrarna i snowboardklassen

  1. Jonas Nordenström – Sverige
  2. Arvid Gustafsson – Sverige
  3. Collin Viklund – Sverige

Damerna i snowboardklassen

  1. Lina Kurunsaari – Finland
  2. Tova Nejne – Sverige
  3. Claudia Bings – Tyskland

Telemark

  1. Erik Nordin – Sverige
  2. Lisko Kuusisto – Finland
  3. Oscar Ahlqvist – Sverige

Källa: NM

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.