Sverige lagrar vaccin i Tyskland

Uppdaterad
Publicerad

Sverige har inte längre tillräckligt med plats för att lagra allcovid-19- vaccin som beställts. Regeringen har därför tecknat avtalmed tillverkaren Pfizer-Biontech om att förvara doser i Tyskland.

– På det här sättet minskar vi risken att behöva slänga vaccin,säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till SR Ekot.

Utvecklingenhänger samman med att vaccinationstakten i Sverige har gått ned.Pfizer-Biontechs vaccin måste förvaras i -70 grader fram till två-tre veckor innan det ska användas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.