Demonstranter håller upp skyltar med budskap mot deportationen, medan en man går förbi och gör tummen ned.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I väntan på deportation sitter många papperslösa inlåsta, vilket lett till protester i bland annat New York. Den amerikanska migrations- och tullpolisen ICE har fått ökade befogenheter att att gripa papperslösa. Foto: MICHAEL M. SANTIAGO/AFP/TT

100 dagar med Trump: ”Skrämmande tider för icke-vita”

Publicerad

På bara 100 dagar har president Trump skakat om världsordningen.

När han tillträdde lovade han att genomföra den största deportationen någonsin i amerikansk historia.

Nu har polisen fått större befogenheter att gripa och utvisa papperslösa och brottslingar.

Rädslan sprider sig bland migranterna att vem som helst kan drabbas, medan trumpanhängarna känner sig tryggare.

– På lång sikt kommer det att bli mycket värre. Som amerikan gör det mig väldigt ledsen och det känns som skrämmande tider för de som inte är vita och rika, säger Luna Baez, vars mamma sitter inlåst i väntan på deportation eftersom hon saknar uppehållstillstånd.

– Jag hoppas att jag inte låter nonchalant, men om jag väljer att åka illegalt till Sverige, Mexiko eller Kanada så tar jag en risk. Det får man leva med tills man börjar jobba för medborgarskap, säger Steve Sundberg, viceborgmästare Aurora.

Följ med SVT:s USA-korrespondent Fouad Youcefi och fotograf Ronald Verhoeven till Aurora, ground zero för debatten, här på SVT Play.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.