57 lik hittades i flod i Irak

Uppdaterad
Publicerad

Liken av 57 män, kvinnor och barn har fiskats upp ur floden Tigris, rapporterade irakisk polis i dag. Likfynden gjordes nära Suwayrah fyra mil söder om Bagdad.

Hur människorna dött har inte framkommit. De döda begravdes så snart polisen tagit bilder av dem, enligt den irakiska polisen.

En teori var att det kunde vara liken efter de shiamuslimer som tidigare i veckan sades ha tagits som gisslan i al-Madain. Området där de på- träffades ligger cirka fyra mil nedströms från al-Madain.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.