Gå direkt till textinnehållet
Maria sitter påklädd i sin kalla lägenhet i Kiev tillsammans med en annan person.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Maria är 92 år och har inte kunnat lämna sin lägenhet på två år, då hon bröt benet. Nu kämpar hon mot kylan i Kiev – inne i lägenheten är det bara sex plusgrader. Foto: Cornelia Schauermann

92-åriga Maria har sex plusgrader i sin lägenhet i Kiev

Publicerad

I Ukraina råder det extrem kyla, samtidigt som många fortfarande saknar el och värme. I huvudstaden Kiev sjunker temperaturen till minus 23 grader om nätterna.

SVT:s Ukrainateam har besökt stadsdelen Troesjtjina där invånarna kämpar för att hålla värmen i sina nedkylda lägenheter.

92-åriga Maria kan inte gå sedan hon bröt benet för två år sen. Och i lägenheten är det kallt – bara sex grader. För att försöka hålla värmen använder hon filtar.

– Hennes tillstånd blir värre när det är så kallt, hon mår så dåligt, säger hennes dotter Irina.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.