Det är ingen hemlighet att den amerikanske presidenten är en flitig Twitteranvändare, både av de officiella presidentkontot @POTUS och sitt privata konto @realDonaldTrump som har 33,7 miljoner följare.
Från de senare kontot är det vanligt att Trump blockar användare som ger honom kritik eller gör sig roliga på hans bekostnad.
LÄS MER: ”Trump styr Washington – med Twitter”
Hindras från den offentliga debatten
Nu har en grupp för yttrandefrihet vid Columbia University stämt presidenten, skriver BBC. Gruppen kallar sig Knights of the First Amendment Institute. Det är sju medlemmarna från gruppen som, efter att ha blockerats av Trump, anser att de hindras från att delta i den offentliga debatten.
Även Vita husets pressekreterare Sean Spicers och Trumps ansvarige för sociala medier, Daniel Scavinos namn ingår i stämningen.
LÄS MER: Schwarzenegger dissar Trump i Twittervideo
Tweets – officiella uttalanden
Spicer sa förra månaden att Trumps tweets skulle tolkas som officiella uttalanden från USA:s president.
Personer som blir blockerade på Twitter kan inte se eller svara på tweets från konton som blockerar dem. De sju som stämmer Trump menar därför att presidenten, när han blockerade dem, försökte ”tysta dissidenter” – vilket är ett brott mot den amerikanska konstitutionen.
Knights of the First Amendment Institutes ordförande Jameel Jaffer kallar presidentens Twittermeddelanden för en viktig källa för nyheter och information om regeringen.
Vita huset agerar därför olagligt när de utestänger personer från detta forum bara för att de inte håller med presidenten, menar Jaffer.