Beskedet om FBI:s nya utredning kom i ett läge då Clinton har vind i seglen i opinionen, och det fick Donald Trump att jubla.
Hillary Clinton säger dock på en presskonferens att hon är övertygad om att de nya mejlen som uppmärksammas inte kommer ändra FBI:s beslut i juli att inte åtala henne.
Kräver besked av FBI
Hon kräver nu att FBI släpper all ny information om den nya utredningen. I sitt första uttalande underströk FBI att de inte vet hur viktigt det nya materialet är.
– Det amerikanska folket förtjänar att få alla fakta på bordet omedelbart. FBI-chefen själv har sagt att han inte vet om mejlen som han refererar till är relevanta eller inte. Jag är övertygad om att detta inte kommer att förändra FBI:s slutsatser från i juli.
– Förklara detta, vad det än är, utan något dröjsmål, fortsatte Clinton.
Elva dagar före valet
Demokraterna ifrågasätter tidpunkten för FBI-chefen James B. Comeys besked – 11 dagar före valet.
– Det är otroligt att vi skulle se något sådant här bara elva dagar före ett presidentval, säger Clintons kampanjchef John Podesta, och är en av flera ledande demokrater som kräver besked från FBI.
Republikanerna var snabba att följa upp nyheten för att vinkla den till sin fördel.
”Sig själv att skylla”
Paul Ryan, en av de högst uppsatta republikanerna och talman i representanthuset, har uttryckt att Clinton inte borde få ta del av något hemligstämplat material, som är brukligt för presidentkandidater, innan utredningen är fullbordad.
– Det här beslutet är resultatet av hennes hänsynlösa användande av en privat e-postserver och hennes vägran att vara tillmötesgående mot de federala utredarna, säger Ryan.
– Hon har ingen annan än sig själv att skylla.
På ett valmöte i Iowa sa Trump att Clinton ”politiserar FBI:s beslut”.
– FBI skulle aldrig ha öppnat det här fallet igen om det inte handlade om ett uppenbart brott, sa Trump enligt AP.
Fakta: Clintons e-post
I mars 2015 avslöjade The New York Times att Hillary Clinton under sin tid som utrikesminister 2009 till 2013 använde sig av sin egen privata e-postserver för jobbmejl. Därmed kan hon ha brutit mot lagen.
Sedan maj 2015 har utrikesdepartementet i omgångar offentliggjort över 55.000 sidor från runt 30.000 mejl som Clinton överlämnat.
I juli 2015 meddelade regeringens utredare att hemligstämplade uppgifter hittats i några av mejlen från Clintons privata server. Den federala polisen FBI inledde en utredning.
I maj 2016 riktade UD:s generalinspektör hård kritik mot bristande säkerhet kring Clintons mejlhantering.
I juli 2016 blev FBI klar med sin utredning. Där konstaterades att Clinton handskats ”extremt vårdslöst” med hemliga uppgifter, men att det inte ska ha skett medvetet. FBI rekommenderade att inget åtal väcks mot henne, en rekommendation som justitieminister Loretta Lynch följde.
I augusti 2016 redovisade FBI att ytterligare nästan 15.000 mejl hittats i genomgången av Clintons server, dator och telefoner. Krav har väckts på att även de ska offentliggöras.
I september 2016 släppte FBI ytterligare dokument från sin utredning. Inga bevis har hittats för att någon tagit sig i Clintons e-postserver, men det kan inte uteslutas. Däremot har konton tillhörande personer hon haft mejlkontakter med hackats. Utskrift från FBI:s förhör med Clinton offentliggjorde också.
I oktober 2016 meddelade FBI att utredningen återupptas och att fler mejl ska granskas.
Källa: TT