Foto: TT

”Det kommer att leda till tredje världskriget”

Uppdaterad
Publicerad

Donald Trump tycker att Hillary Clinton fokuserar för mycket på al-Assad och Syrien, istället för att bekämpa IS. Det menar han kan leda till en konflikt med Ryssland som kan utvecklas till ett nytt världskrig. Det skriver Reuters.

För stunden är Republikanernas presidentkandidat Donald Trump i Florida i hopp om att locka tillräckligt med röster för att vinna staten. Men under en lunch på golfklubben Trump National Doral i Miami, ägd av presidentkandidaten, passade han på att rikta kritik mot Hillary Clintons utrikespolitik, främst kriget i Syrien.

– Vad vi borde göra är att fokusera på IS. Vi borde inte fokusera på Syrien. Det kommer bli tredje världskriget om vi lyssnar på Hillary Clinton, säger Trump.

USA-val 2016

Direkt konflikt med Ryssland

Clinton vill upprätta flygförbudszoner och säkerhetszoner på marken för att skydda civila. Vissa analytiker tror att dessa zoner kan behöva försvaras, vilket kan leda till en direkt konflikt mellan amerikanska och ryska stridsplan.

– Du slåss inte mot Syrien längre. Du slåss mot Syrien, Ryssland och Iran. Ryssland är en kärnvapenstat, men det är ett land vars kärnvapen fungerar, till skillnad från andra länder som bara snackar, säger Trump.

Under tiden som Clinton var utrikesminister var hon också starkt kritisk mot Putin, något som Trump tror kan stå i vägen för framtida samtal.

– Hur ska hon vända och förhandla med den här mannen som hon säger är så ond? undrar han.

”Vi skulle inte kunna förlora”

Intervjun berörde också det bristande stödet från andra republikanska toppolitiker, bland annat Paul Ryan som är representanthusets talesman som har sagt att han inte längre tänker kampanja för Trump.

– Om ledarna i det här partierna jobbade för att vi skulle vinna, skulle vi inte kunna förlora det här presidentvalet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

USA-val 2016

Mer i ämnet