Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Delad bild. Till vänster: vit duva på militärfordon. Till höger: person i mörk kavaj inomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här är stridsfrågorna som delar de olika fredsplanerna – hör SVT:s Bert Sundström om oenigheterna som försvårar förhandlingarna. Foto: AP, Filip Brusman/SVT

Kriget i Ukraina

Zelenskyj deltar inte i samtal med USA

Volodymyr Zelenskyj kommer inte vara med på mötet med USA i Saudiarabien, skriver han på X.

Zelenskyj uppger att han kommer att åka till Saudiarabien på måndag för ett möte med landets kronprins Mohammed bin Salman, som även är premiärminister.

Men på tisdagen när de planerade samtalen mellan USA och Ukraina ska inledas kommer Zelenskyj inte att närvara. Ukraina kommer i stället representeras av högt uppsatta tjänstemän och politiker, däribland utrikesminister Andrij Sybiha.

Mötet i Saudiarabien blir det första mellan Ukraina och USA sedan bråket mellan Zelenskyj och Trump i Vita huset.

– Vi hoppas kunna enas om de nödvändiga besluten, skriver Zelenskyj.

Överblick

En skadad amerikansk Abrams-stridsvagn i Ukraina. USA levererade de första till landet 2023. Foto: Ryska militären/TT

Abrams-stridsvagnar till Ukraina fast i Australien

Australien har ännu inte skickat de till Ukraina utlovade stridsvagnarna av typen M1A1 Abrams som man för ett halvår sedan meddelade att man skulle leverera, skriver ABC.

Stridsvagnarna är amerikanska och källor uppger för kanalen att leveransen kört fast på grund av ett upplevt motstånd från USA. Amerikanerna ska ännu inte ha svarat på Australiens förfrågan om tillåtelse att skicka fordonen vidare.

Dessutom frågar man sig om Ukraina ens vill ha fler M1A1 Abrams som inte är designad för drönarkrig. ABC har tidigare rapporterat att USA avrått Australien från att donera stridsvagnarna på grund av logistiska svårigheter.

Markerad händelse

Shmyhal: 50 procent av gasproduktionen förlorad

Denys Shmyhal, Ukrainas premiärminister, uppger att hälften av den ukrainska gasproduktionen förlorats under vinterns intensiva ryska attacker mot landets infrastruktur, skriver RBC Ukraina.

– Trots detta har sektorn överlevt och förser konsumenterna med ett stabilt flöde. Vi arbetar aktivt för att kompensera för tappet, i synnerhet via import, säger han.

Ukraina har enligt Shmyhal fått pengar av den Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling samt av Norge för ändamålet. Flytande gas är bland annat planerad att köpas från Polen, skriver RBC Ukraina.

Ukraina: 12-årig flicka dödad i drönarattack

En tolvårig flicka har dödats i en rysk drönarattack i staden Samar i centrala Ukraina. Det uppger Dnipropetrovsk-regionens guvernör Serhii Lysak, enligt Kyiv Independent. I samma attack skadades också en sexårig flicka och två vuxna.

Samtidigt som fredsprocessen pågår mellan Ryssland, Ukraina och USA har striderna i Ukraina trappats upp. Det senaste dygnet har åtta civila dödats och minst 24 skadats i attacker mot flera ukrainska städer.

Minst tolv personer skadades i ett anfall i Cherson i södra Ukraina. I attacken förstördes bland annat tre flerfamiljshus.

Merz utser pro-ukrainsk utrikesminister

Tysklands blivande förbundskansler Friedrich Merz (CDU) utlovar fortsatt stöd till Ukraina under den kommande mandatperioden.

I regeringsbildningen har Merz också kristdemokraten Johann Wadephul till ny utrikesminister. Wadephul är före detta soldat och har sedan Rysslands fullskaliga invasion 2022 uttalat sig pro-ukrainskt.

Frågan om ett fortsatt ekonomiskt stöd till Ukraina har varit en central och en delande fråga inom den tyska politiken den senaste tiden. Wadephul, som tidigare varit rådgivande i utrikespolitiska frågor, har varit tydlig med att han vill se ett fortsatt stöd till Ukraina, uppger The Guardian.

Zelenskyj: Ryska militärtoppar dödade

Ukrainas Volodymyr Zelenskyj skriver på sina sociala medier att underrättelsetjänsten informerat honom att ryska militärtoppar dödats.

”Goda resultat, tack för ert arbete”, skriver han.

Fler steg kommer tas, fortsätter Zelenskyj, för att motverka att ryska agenter infiltrerar Ukraina för att sabotera.

Markerad händelse

Zelenskyj: Putins vapenvila är rysk manipulation

President Volodymyr Zelenskyj vänder sig emot Vladimir Putins ord om en temporär vapenvila under firandet av segerdagen i Ryssland, en högtid som markerar slutet på andra världskriget.

”Ännu ett manipulationsförsök. Av någon anledning ska alla vänta till den 8:e maj för en vapenvila bara för att bjuda Putin på tystnad under paraden. Vi värdesätter mänskligt liv, inte parader”, skriver han.

Zelenskyj upprepar att Ukraina vill att en komplett vapenvila träder i kraft omedelbart, en som bör råda i minst 30 dagar. Ukraina och USA kom överens om en sådan den 11 mars, men Ryssland har hittills inte sagt ja.

Markerad händelse

Ministern: Nästan alla drönare byggda i Ukraina

Mer än 95 procent av alla drönare som används av den ukrainska armén vid fronten är byggda i Ukraina, uppger landets vice försvarsminister Valerij Churkin.

Enligt honom tillverkar i dagsläget Ukraina över 300 olika drönarmodeller.

”Utgången av den här konfrontationen kommer i stort avgöras av förmågan att snabbt, massivt och systematiskt öka produktionen av de senaste krigsvertygen.”

Drönare har sedan förra året bedömts stå för mellan 70 och 90 procent av alla förluster vid fronten, något en rad medier rapporterat om. Dagligen publicerar ukrainska och ryska soldater klipp från striderna där drönare används, i sin tur filmat av en annan drönare.

Markerad händelse

Nordkorea bekräftar: Strider mot Ukraina

Nordkorea har för första gången bekräftat att landets soldater strider mot Ukraina för Ryssland. Detta kort efter att Vladimir Putin hyllat den nordkoreanska militärens inblandning i kriget.

”Den segerrika utgången av operationerna för att befria Kurskområdet utgör en seger för rättvisan över orättvisan”, skriver Nordkoreas militärkommission i den statliga nyhetsbyrån KCNA.

Orden kommer i ljuset av att Ryssland i dagarna hävdade full kontroll över Kurskregionen, ett påstående Ukraina kallat för en lögn. Enligt ukrainarna, som gick in i regionen i augusti, håller man fortfarande vissa positioner där.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Vita huset: Vill se en komplett vapenvila

Karoline Leavitt, talesperson för Vita huset, säger vid en pressträff att man noterat att Vladimir Putin utlyst en framtida temporär vapenvila.

Hon konstaterar kort att president Donald Trump vill se en permanent och komplett vapenvila samt att båda sidor måste ta steg för att avsluta kriget.

Markerad händelse

Sybiha om Putins vapenvila: ”Varför vänta?”

Andrij Sybiha, Ukrainas utrikesminister, skriver på X att Ryssland, om det verkligen vill ha fred, måste sluta skjuta omedelbart.

”Varför vänta till den 8:e maj? Striderna kan upphöra nu, närsomhelst, i 30 dagar. På riktigt, inte bara för en parad”, skriver han.

Sybiha understryker att Ukraina redan gått med på att införa en 30 dagar lång komplett vapenvila efter samtalen med USA – något Ryssland inte gjort.