Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.
Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Kronprinsessan Victoria, prins Daniel, försvarsminister Pål Jonson och den brittiske försvarsministern Grant Shapps träffade ukrainska soldater. Foto: Alastair Grant/TT
Kronprinsesseparet träffade ukrainska soldater
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel är på statsbesök i Storbritannien.
På onsdagen träffade de tillsammans med försvarsminister Pål Jonson och den brittiske försvarsministern Grant Shapps ukrainska soldater som tränas av svenska befäl och hemvärnssoldater.
Oscar Schau
SVTReporter
Överblick
Just nu
Markerad händelse
Zelenskyj: Möte med allierade i helgen
Europeiska allierade till Ukraina kommer att hålla ett möte på lördag. President Zelenskyj gav beskedet i ett videosamtal till deltagarna på försvarssamarbetet JEF:s toppmöte i Oslo.
Enligt Zelenskyj deltar representanter från den brittisk- och franskledda ”koalitionen av villiga” – ett 30-tal västländer – som förbundit sig till ett fortsatt och fördjupat stöd till Ukraina.
Fokus för mötet är det fortsatta stödet till Ukraina, förhandlingarna för att få slut på kriget och säkerhetsarrangemang i samband med detta, enligt ett pressmeddelande från Finlands presidentkansli. Där framgår det att Finlands president Alexander Stubb kommer att delta och att det rör sig om ett digitalt toppmöte på distans.
(TT)
Nils Jönsson
SVTReporter
Idag15:17
Markerad händelse
Ukraina: Fortsatta strider trots vapenvilan
Den ukrainska militären skriver på Telegram att ryssarna även under den påstådda vapenvilans andra dag fortsatt att gå till anfall.
Totalt 80 sammandrabbningar ska ha registrerats, men hur de definierar en sådan är oklart. Striderna ska ha ägt rum längs med hela fronten, från Vovtjansk i norr ner till Orichiv i syd.
Under gårdagen anklagade både Ukraina och Ryssland varandra för hundratals brott mot den av Ryssland ensidigt utlysta vapenvilan med anledning av Segerdagen.
Frankrikes Emmanuel Macron skriver på X att han under gårdagen talade flera gånger med USA:s Donald Trump och att de båda pratade om en vapenvila i Ukraina.
”Jag välkomnar hans mycket tydliga uppmaning till en villkorslös vapenvila i 30 dagar”, skriver han och fortsätter:
”Vi måste alla arbeta mot detta utan dröjsmål, utan förevändningar eller förhalningstaktik. Ukraina har redan gått med på denna vapenvila i nästan två månader. Jag förväntar mig nu att Ryssland gör detsamma. Om det misslyckas kommer vi att vara redo att reagera kraftfullt, tillsammans med alla européer och i nära samråd med Förenta staterna.”
EU:s utrikesministrar och Ukraina har nått en politisk överenskommelse om att upprätta en särskild tribunal där Ryssland ska ställas till svars för dess aggressionsbrott gentemot Ukraina.
Detta under ett möte i Lviv idag.
”Tribunalen ska arbeta i Haag och kommer kunna hålla Rysslands politiska och militära ledarskap ansvarigt”, skriver Andrij Sybiha, Ukrainas utrikesminister, på X.
Oscar Schau
SVTReporter
Idag13:12
Markerad händelse
Ungern: Ukrainas påstående är propaganda
Ukrainas säkerhetstjänst sa på fredagen att de avslöjat ett militärt ungerskt spionnätverk som försökt hitta svagheter i det ukrainska försvaret vid landets västra gräns.
Ungerns utrikesminister Peter Szijarto säger att man ännu inte informerats om detta av Ukraina.
– Detta bör ses som ukrainsk propaganda som borde tas med försiktighet. Så fort vi får någon officiell information så kan vi hantera detta, säger han till ungerska ATV.
Senare på eftermiddagen meddelade Szijarto att vad han beskriver som två ukrainska spioner utvisats från Ungern, rapporterar Reuters. De uppges ha arbetat på Ukrainas ambassad där.
Ryssland har sedan den påstådda vapenvilan infördes igår inte som vanligt utfört några drönarattacker mot Ukraina, säger en talesperson för det ukrainska flygvapnet till Ukrainska Pravda.
Ryssarna ska dock ha fortsatt att utföra angrepp vid frontlinjen i norra Sumyregionen med glidbomber, bland annat samtidigt som Segerdagsparaden pågick i Moskva.
Ukraina och Ryssland anklagade under gårdagen varandra för hundratals attacker vid fronten. Ukraina har kallat den av Ryssland ensidigt utlysta vapenvilan för en fars och en teater.
Kinas Xi Jinping och Rysslands Vladimir Putin vid paraden i Moskva idag. Till vänster, ett steg bakom Putin, står EU-medlemmen Slovakiens Robert Fico. Foto: Yuri Kochetkov/TT
Oscar Schau
SVTReporter
Idag08:54
Markerad händelse
Ukraina: Avslöjat militärt ungerskt spionnätverk
Ukrainas säkerhetstjänst (SBU) uppger att man avslöjat vad de beskriver som ett ungerskt militärt spionnätverk i landet.
Två personer som ska ha rekryterats av Ungerns underrättelsetjänst för att utföra handlingarna har gripits och åtalats för högförräderi.
Båda ska tidigare ha varit anställda av den ukrainska militären.
”Uppgiften var att samla in information om den militära säkerheten i Transkarpatien-regionen, söka efter sårbarheter i regionens mark- och luftförsvar och studera lokalinvånarnas sociopolitiska åsikter: i synnerhet scenarier för deras beteende om ungerska trupper går in i regionen”, skriver SBU.
Hör SVT:s Carl Fridh Kleberg om hur Putin använder Segerdagen för att legitimera kriget i Ukraina.
Ryska Segerdagen i dag – parad på Röda torget
I dag den 9 maj firas den ryska Segerdagen. På plats för firandet i Moskva, där man som vanligt ska hålla en militärparad, är flera världsledare, bland annat Kinas Xi Jinping.
Ryssland har med anledning av firandet ensidigt utlyst en tre dagar lång vapenvila, en som de själva ska ha brutit mot hundratals gånger under gårdagen enligt Ukraina.
Ukraina, som den 11 mars gick med på USA:s förslag om en komplett vapenvila i 30 dagar, har kallat Rysslands vapenvila för en teater och ”en fars”.
Oscar Schau
SVTReporter
Igår23:26
Markerad händelse
Trump: USA vill se en vapenvila i 30 dagar
Den amerikanske presidenten manar ännu en gång till en 30 dagar lång vapenvila mellan Ukraina och Ryssland. Det skriver Donald Trump på sina sociala medier.
”Om vapenvilan inte respekteras kommer USA och dess partner att införa ytterligare sanktioner”, skriver han.
Strax efter uppmaningen säger Ukrainas Zelenskyj att han pratat med Trump och står bakom förslaget, ett som Ukraina accepterade redan i mars.
”Ukraina är redo för ett fullständigt eldupphör i dag, från och med nu – i 30 dagars tystnad.”
Även statsminister Ulf Kristersson har uttryckt sitt stöd för vapenvilan, i ett X-inlägg från JEF-toppmötet i Oslo.