Polis och ambulans utanför klubben i tyska Konstanz där skottlossningen ägde rum under natten. Foto: TT/AFP PHOTO

Två döda efter skottlossning på nattklubb i Tyskland

Uppdaterad
Publicerad

Två personer dog och tre skadades allvarligt vid en skottlossning på en nattklubb i staden Konstanz i Tyskland. En av dem som dog var gärningsmannen, som avled på sjukhus efter att ha träffats av polisens skott när han försökte fly.

Panik utbröt på klubben när skotten hördes. Gäster på klubben undkom genom att fly ut genom fönstren eller gömma sig i lokalen, berättar en talesman för polisen. Flera personer slog larm. Det första samtalet kom halv fem på morgonen och ledde till ett omfattande polispådrag. Polisen var fortfarande på plats under morgonen, med helikopter.

Polisen i Konstanz har ännu ingen uppfattning om vad som fick gärningsmannen, som var pistolbeväpnad, att öppna eld, men tror inte att det finns någon koppling till terrorism. Den 34-årige mannen tros ha agerat ensam.

Tyska polisen skriver på Twitter: Efter skjutningen i Konstanz är det inte längre någon fara! Polisen har inlett en utredning. Mer information följer inom kort. Foto: Skärmdump/Twitter

Bland de skadade finns en polis, vars skottskador inte är livshotande. En dörrvakt som försökte förhindra skottlossningen ska också ha skadats. Det är oklart om dörrvakten har överlevt.

Polis: Ingen fortsatt fara

Boende i närheten uppmanades att hålla sig inomhus. I ett pressmeddelande skriver polisen att att gärningsmannen skadades i skottlossning med polisen och senare dog på sjukhus.

Klubben är ett diskotek som ligger i ett industriområde, enligt SWR. Konstanz ligger i delstaten Baden-Württemberg, nära gränsen till Schweiz.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.