FN larmar: ”En fruktansvärd ökning av militärkupper”

Uppdaterad
Publicerad

FN larmar nu om att det sker allt fler militärkupper.

– Vi ser en fruktansvärd ökning, sade FN:s generalsekreterare Antonio Guterres i samband med tisdagens kuppförsök i Guinea-Bissau.

Efter en topp under Kalla kriget har militärkupper varit relativt ovanliga under lång tid, enligt Staffan Lindberg, grundare till forskningsinstitutet V-Dem.

Men de senaste åren har något hänt.

– Det har skett ett ökat antal militärkupper runt om i världen jämfört med för tio år sedan, säger han.

Utvecklingen kan, enligt honom, hänga ihop med att demokratin hastigt försvagas på många håll i världen.

– Det kan betyda att militärer känner sig mer trygga med att gå in och ta makten än vad man har gjort de senaste årtiondena.

Hör Staffan Lindberg i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.