Gbagbo: Förhandlingarna ska fortsätta

Uppdaterad
Publicerad

Laurent Gbagbo, som vägrar lämna från sig makten i Elfenbenskusten till den folkvalde presidenten Alassane Ouattara, tillbakavisar uppgifter om att han skulle ge upp.

I den franska tv-kanalen LCI upprepade Gbagbo att han betraktar sig som vinnare i presidentvalet och han avvisade uppgifterna om ett internt FN-dokument som ska visa att Gbagbo begärt beskydd av FN och deklarerat sig villig att avgå.

Möte ansikte mot ansikte

Gbagbo sade att diskussionerna om vem som vann valet fortsätter och hävdade att ett möte ansikte mot ansikte med motståndaren

Ouattara är enda sättet att få fred.

Omvärlden pressar Gbagbo att erkänna valresultatet och ställer sig bakom valets vinnare Ouattara. Franske utrikesministern Alain Juppé uppgav i går kväll att president Nicolas Sarkozy talat med Ouattara i telefon och uppmanat honom att bilda en samlingsregering så snart som möjligt.

Arméchef manade till stridsuppehåll

En flera månader lång maktkamp i Elfenbenskusten har urartat de senaste dagarna med hårda strider mellan Gbagbos och Ouattaras trupper kring mångmiljonstaden och Gbagbo-fästet Abidjan.

Hårda strider rasade i går förmiddags, men på eftermiddagen meddelade Gbagbos arméchef Philippe Mangou att hans styrkor slutat slåss mot Ouattaras trupper och läget lugnade ner sig betydligt.

Thomas Larsson

thomas.larsson@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.