Ingen granskning av påstått valfusk

Uppdaterad
Publicerad

Högsta domstolen i Peru kommer inte att granska anklagelserna om valfusk mot förre presidenten Alberto Fujimori. ”Skandalöst” anser regeringen.

-Det finns övertygande bevis. Detta är en oacceptabel skandal, sade vicepre- sident David Waisman till radio CPN.

Enligt anklagelserna ska Fujimori ha förfalskat en miljon namnunderskrifter som behövdes för att kunna ställa upp till omval inför valet år 2000.

Fujimori har också anklagats för bl.a. mord och korruption, och befinner sig nu på landsflykt i Japan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.