Till och med Trumps favoritkanal, Fox News, har diskuterat – och kritiserat – hans avståndstagande mot McCain in i döden, skriver SVT:s USA-korrespondent Carina Bergfeldt. Foto: TT

John McCains fem strider med Trump

Uppdaterad
Publicerad

Den avlidne John McCain och president Donald Trump tillhörde samma parti – republikanerna. Men deras rivalitet var bitter och omfattande.

Krigshjälten från Vietnamkriget, John McCain,  var en av republikanernas mest uttalade kritiker av Trump redan från början när Trump kandiderade.

BBC har listat de fem tydligaste striderna mellan McCain och Trump.

1. Mexikomuren

När Trump meddelade att han skulle kandidera som republikanernas presidentkandidat uttalade han sig mycket negativt om mexikanska migranter. Han lanserade även en idé att bygga en mur mot Mexiko.

Men McCain fördömde snabbt Trumps uttalande och förslag på en mur.

2. Krigshjälten

Mindre än en månad efter Trumps tal om Mexiko påstod han att McCain inte var en krigshjälte. ”Han var en krigshjälte eftersom han blev fångad”, sade Trump och fortsatte: ”Jag tycker om människor som inte blir fångade”.

3. Kvinnouttalande i video

När Trump inte hade några rivaler kvar som presidentkandidater i sitt parti ställde sig McCain bakom Trumps kanidatur.

Men strax före valet 2016 publicerades en video där Trump sade att ”du kan göra vad som helst” med en kvinna ”om du är en stjärna” och berättade om försök att tafsa på och kyssa kvinnor.

Då drog McCain snabbt tillbaks sitt stöd för Trump.

”Donald Trump beteende gör det omöjligt att fortsätta att erbjuda även villkorligt stöd för hans kandidatur” sade McCain och menade att det fanns ”inga ursäkter” och att ”ingen kvinna bör någonsin bli offer av denna typ av olämpligt beteende”.

4. Obamacare

Parets fejd växte efter att Trump tillträtt.

En viktig löfte i kampanjen 2016 hade varit att upphäva den tidigare presidenten Barack Obamas sjukvårdslagstiftning ”Obamacare”.

John McCain, då med känd hjärncancer röstade nej till Trumps förslag. Då fördömde Trump alla republikanser som inte stödde hans förslag. ”De har inte modet att rösta på det”, sade Trump.

5. Putinberöm

McCain ansågs vara en ansedd republikan i utrikesfrågor. Han gjorde karriär och blev tillslut ordförande i Senatens mäktiga försvarsutskott. När Vladimir Putin omvaldes som Rysslands president i mars 2018 gjorde McCain ett uttalande där han kritiserade president Trump för att gratulera Putin som tidigare varit chef för KBG.

”En amerikansk president kan inte leda den ”fria världen” genom att gratulera en diktator efter vinst i bluffval”, sade McCain.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.