Två poliser undersöker ett avspärrat område vid en stenmur och ett träd utomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här filmar gärningsmännen när de sågar ner de ikoniska trädet. Foto: Owen Humphreys

Kapade Robin Hood-träd: Fälls i domstol

Publicerad

Skyldiga. Två män döms för brott efter att "tanklöst och avsiktligt" ha kapat ett ikoniskt träd i norra England.

Juryn i Newcastle Crown fann på fredagen männen, 39 och 32 år gamla, skyldiga till kriminell skadegörelse. Männen, som nekat till brott, får sina straff den 15 juli.

Nedhuggningen av trädet, kallat Sycamore Gap, skedde 2023 och väckte bestörtning. Det hade då stått i nära 300 år på heden i Hexham i Northumberland, nära romerska Hadrians mur som är upptagen på Unescos världsarvslista.

Filmade sitt brott

Trädet, en amerikansk platan, var känt för de vida åkningarna i succéfilmen ”Robin Hood: Prince of Thieves” från 1991. Det har beskrivits som Storbritanniens främsta kändisträd och en plats där människor ville få sin aska strödd.

Se gärningsmännens video – när trädet sågas ner.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.