Flera rättsprocesser i spåren av metoo i Grekland

Publicerad

Rättegången mot en högt uppsatt teaterchef i Grekland som anklagas för flera fall av våldtäkt startade på fredagen. Anklagelserna mot honom kom för drygt ett år sedan efter att idrottaren Sofia Bekatorou banat väg för den grekiska Metoo-vågen.

Det är fyra fall av våldtäkt som mannen – känd skådespelare och teaterchef – åtalas för. De fyra målsägarna är alla män och tre av dem ska ha varit minderåriga när övergreppen skedde.

Åtalet mot teaterchefen, som sa upp sig från sin tjänst som konstnärlig ledare vid Greklands nationalteater när anklagelserna mot honom blev kända, är endast en i raden av åtal som väntas och som alla är sprungna ur den grekiska Metoo-vågen.

Hon bröt tabut

Det var i en videointervju på modetidningen Marieclairs grekiska nätupplaga som publicerades i januari 2021 som en av Greklands mest framgångsrika kvinnliga idrottare – Sofia Bekatorou – för första gången bröt tabut kring att prata offentligt om sexuella övergrepp inom elitidrotten i Grekland.

– Jag förstod först inte hur stort problemet med sexuella övergrepp och trakasserier var inom idrotten utan trodde att det som hänt mig var ett undantag men när jag förstod att andra barn och ungdomar riskerade att utsättas bestämde jag mig för att anmäla min förövare och gå ut offentligt med min historia, säger Sofia Bekatorou.

De anklagelser som Bekatorou riktade mot en tidigare tränare, högt uppsatt inom det grekiska seglarförbundet, utreddes av åklagare men ledde aldrig till åtal eftersom övergreppet skulle ha skett redan 1998 och därmed preskriberats.

Men det som följde efter Marieclaires publicering av intervjun med Sofia Bekatorou var en våg av vittnesmål om sexuella övergrepp inom idrotts- och kulturvärlden i Grekland.

Kort därefter, i februari 2021, lanserade den grekiska regeringen webbplatsen metoogreece.gr för att öka medvetenheten kring sexuella övergrepp, samt för att samla in vittnessmål. Samtidigt la premiärminister Kyriakos Mitsotakis fram ett förslag om skärpt lagstiftning kring sexualbrott.

– Jag hade aldrig kunnat tro att det skulle bli så stort och det har gjorts förändringar exempelvis i rättssystemet men vi måste fortsätta att arbeta för att minska skuldbeläggning av offren och lägga ansvaret där det hör hemma, hos förövarna, säger Sofia Bekatorou.

”Fanns anmälningar för många år sedan”

Det som kom att kallas Greklands första Metoo-åtal kom i januari i år då en 39-årig tränare ställdes inför rätta för en tio år gammal våldtäkt av en då elvaårig flicka och fler åtal väntas mot framstående skådespelare och medieprofiler.

Samtidigt har en aktuell utredning om våldtäkt –  där en 24-årig kvinna anklagar flera unga, rika män för att ha drogat och senare våldtagit henne under en nyårsfest – ytterligare eldat på den offentliga debatten kring Metoo i Grekland.

– Innan Metoo hade det här aldrig kunnat hända, man hade aldrig lyssnat på offren och det märks som exempel i det aktuella fallet, där det fanns anmälningar mot teaterchefen redan för många år sedan, säger Sofia Bekatorou.

Rättegången mot den 57-årige teaterchefen kommer att återupptas i slutet av februari efter begäran från den tilltalades advokat.

Fakta: Sofia Bekatorou

Sofia Bekatorou, 44, är en flerfaldig olympisk mästarinna i segling med fyra olympiska mästerskap bakom sig.

Under sommar-OS 2004 i Aten tog hon guld i kvinnornas 470 tillsammans med Aimilia Tsoulfa och brons i Sommar-OS 2008 i Yngling.

Vid Sommar-OS i Rio 2016 blev Sofia Bekatorou Greklands första kvinnliga fanbärare någonsin och har fått utmärkelsen – ISAF World sailor of the year – två gånger (2002 och 2004).

Sofia Bekatorou kallas ofta Greklands mest framgångsrika kvinnliga idrottare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.