Guvernören, Qingba Puncog, sade också att arresteringsorder har utfärdats för 403 av de gripna, vilket i allmän- het leder till formellt åtal.
Protesterna i Tibet mot Kinas styre leddes av buddhistmunkar och Kina skyller oroligheterna som bröt ut på Tibets andlige ledare Dalai lama.
I dag rapporterades om mindre munk- protester i staden Xiahe.
Protester i Xiahe
På onsdagen protesterade femton tibetanska munkar inför en grupp journalister i staden Xiahe i nordvästra Kina.
De kom springande ut ur Labrangklostret bärande på den förbjudna tibetanska flaggan, rusade över ett torg och fram till gruppen, som bestod av ett 20-tal kinesiska och utländska journalister.
– Dalai Lama måste få komma tillbaka till Tibet! Vi kräver inte tibetansk självständighet, vi begär bara mänskliga rättigheter. Det har vi inga nu, sade en av munkarna till journalisterna.
De sade också att många munkar har fängslats av myndigheterna och att beväpnade civila agenter är stationerade runtom i Xiahe.
Fakta om Tibet
* Buddhistiska tibetaner har bott på högplatån intill Himalaya under århundraden. Hundratusentals tibetaner lever ännu nomadliv och föder upp jakar, får, getter och hästar.
* Tibet fungerade i praktiken som en egen stat under 1900-talets första hälft.
* 1950 invaderade Kina Tibet, för att ”befria” området från feodalt och teokratiskt välde. Sedan dess är tibetanerna en av Kinas 56 etniska grupper.
* En revolt mot det kinesiska styret pågick 1956-1959. Den andlige ledaren Dalai lama gick därefter i landsflykt och en tibetansk exilregering etablerades i Dharamsala i norra Indien.
* 1965 grundade Kina Tibets autonoma region med huvudstaden Lhasa. 2,5 miljoner tibetaner – 45 procent av tibetaner i Kina – bor i regionen . Stor tibetansk befolkning finns även i provinser som Sichuan och Gansu.
* Enligt Tibets exilregering lever omkring 100 000 tibetaner i exil, majoriteten i Indien.
Källa: TT