På onsdagen avslutades den första rättegången mot Joakim Medin, där han anklagades för att ha förolämpat presidenten Recep Tayyip Erdoğan.
– Det var aldrig min intention att förolämpa Erdoğan. Men han är en offentlig figur som styrt Turkiet i 20 år. I Sverige är det tillåtet att skriva om politiska ledare. Det här är en fråga om yttrandefrihet, sa Medin under rättegången.
Bevisningen inkluderade en journalistisk artikel och bilder delade på sociala medier från en protestaktion 2023, då en docka föreställande president Erdoğan hängdes upp utanför Stockholms stadshus.
– Åtalet börjar med en protest som jag inte deltagit i och en kommentar i sociala medier som jag inte har skrivit, sa Medin inför rätten.
Medin: Polisen skrev under i mitt namn
Under rättegången berättade Medin själv om hur det gick till när han greps av turkisk polis i slutet av mars.
Medin ska då ha blivit förhörd via Google translate, utan advokat och utan att förstå vad han anklagades för.
Efter att ha vägrat att underteckna ett dokument på turkiska skrev en polis under i hans namn, varpå Medin fördes till en cell.
Försvarsadvokaten uppgav också under rättegången att Medin formellt inte delgivits åtal av domstolen.
Nästa åtal allvarligare
Efter förhandlingen i en fullsatt rättssal i Ankara dömdes Joakim Medin till 11 månaders fängelse, vilket i praktiken omvandlas till villkorlig dom.
Men ett annat åtal kvarstår, där man påstår att han är medlem i den terrorstämplade kurdrörelsen PKK och att han spridit deras propaganda. Det hänvisas till bevis i form av journalistiska artiklar och en bok som han skrivit om organisationen.
Journalistik är inte ett brott i Turkiet och Medins advokat har tidigare sagt till SVT att fallet är politiskt.
– Det här rättsfallet handlar inte om juridik till 100 procent. Det är också ett fall med politiska motiv, sa advokaten Veysel Ok.
Sitter i ökänt fängelse
Journalisten Joakim Medin greps på flygplatsen i Istanbul den 27 mars. Han åkte till Turkiet för att bevaka de stora demonstrationerna mot gripandet av Istanbuls borgmästare, och president Erdoğans främsta politiska utmanare, Ekrem İmamoğlu.
Medin sitter i det ökända högsäkerhetsfängelset Silivri. Hans advokater har stämt den turkiska staten som man anklagar för grova brott mot Medins mänskliga rättigheter, rapporterar reportagesajten Blankspot.
Turkiska lagen om förolämpning av presidenten
Lagen som förbjuder förolämpning av Turkiets president används flitigt av landets åklagare. Sedan Recep Tayip Erdogan blev president 2014 kan de åtalade fallen räknas i tiotusental.
Enligt en rapport publicerad av oppositionspartiet CHP inledde Erdogan 38.581 rättsprocesser för förolämpning av presidenten mellan mellan åren 2014 och 2020. De fem presidenterna före honom startade sammanlagt 1.816 processer. Fler än en tredjedel av dem som åtalats blev också fällda för brottet.
Bland dem som åtalats och fällts för brottet finns ledande oppositionspolitiker, aktivister, opinionsbildare och journalister, men också enskilda medborgare som åtalats för saker de skrivit, gillat eller delat i sociala medier.
Den turkiska människorättsorganisationen MLSA skriver i sin rapport för 2024 att förolämpning av presidenten hör till de vanligaste anklagelserna när journalister åtalas för sin journalistik.
Den europeiska domstolen för mänskliga rättigheter, ECHR, har flera gånger slagit fast att den turkiska staten brutit mot Europakonventionens skydd för yttrandefriheten under rättegångar och domar för brottet att förolämpa den turkiske presidenten.
Rättegången mot Joakim Medin
Sjöstedt (V): ”Handlar om ett rättsövergrepp”
Jonas Sjöstedt, vänsterpartistisk EU-parlamentariker, var på plats under rättegången, som han kallar för en ”politisk process”.
– Alla inne i rättegångssalen förstår att Joakim inte har begått något brott, han har bara varit journalist.
Sjöstedt menar att det är avgörande att vara på plats och att sätta press på Turkiet:
– Så att de inte dömer en oskyldig svensk till ett långt fängelsestraff. säger Sjöstedt till SVT.
Han kallar domen för grundlös.
– Hade det inte varit politik i bakgrunden hade han blivit friad helt och hållet, säger Sjöstedt och tillägger att ha ska arbeta för att EU-parlamentet ska kräva Medins frigivning.
Dagens ETC:s chefredaktör: ”Det här tar honom lite närmare att komma hem”
Dagens ETC:s Chefredaktör Andreas Gustavsson tog emot beskedet på redaktionen.
– Det här är vad man kan förvänta sig i Turkiet. Man vinner inga moraliska segrar. Man får fängelse eller så får man inte fängelse, säger Andreas Gustavsson.
Han konstaterar att Medin kan åka hem om det skulle bli ett frikännande eller villkorlig dom i nästa rättegång.
– Nu förbereder vi oss minutiöst för att han ska få bästa möjliga försvar i det allvarligare åtalet som handlar om terrorkopplingar, säger Andreas Gustavsson.
Malmer Stenergard: Förhoppning att Medin återförenas med anhöriga snarast
Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) skriver i en kommentar till SVT Nyheter:
”Joakim Medin har idag dömts till villkorlig dom avseende åtalet som rör förolämpning av presidenten. Som det ser ut nu kommer han tyvärr att vara kvar i häktet i väntan på det andra åtalet.
Vi har under dagen följt rättegången och haft tät kontakt med ambassadören som närvarat på plats. Det är en lättnad att processen i denna del varit snabb.
Min förhoppning är att Joakim Medin snarast ska få återförenas med sina anhöriga i Sverige, och vi jobbar fortsatt intensivt för att det ska ske.”
Kerstin Neld var på rättegången: ”Joakim såg ut att må bra”
Kerstin Neld, vd för Sveriges Tidskrifter, deltog på rättegången för att visa sitt stöd till Joakim Medin.
– Jag är lättad. Jag har förstått på försvarsadvokaten att det här var bästa möjliga utgång för den här delen av åtalet, säger Neld till SVT.
Neld belyser att försvaret tydligt framställde Medins journalistiska roll.
– Det blev väldigt tydligt hur det svenska pressystemet fungerar, alltså att man inte själv är ansvarig. Han hade inte själv valt bilderna som han har åtalats för.
Joakim själv gjorde ett väl förberett och samlat intryck, säger Neld.
– Han såg ut att må bra, vilket gladde oss.