Miljöaktivisten Kurt Oddekalv kommer med sina uttalanden i en fransk dokumentär som tvingat fiskeminister Lisbeth Berg-Hansen att ta kontakt med sin franske kollega för att försäkra och garantera att det är säkert att äta norsk lax.
Laxodlarna är rasande och branschorganisationen Fiskeri- og havbruksnäringens landsforening (FHL) har skrivit brev till Oddekalvs sponsorer och framställt honom som en skadlig och lögnaktig bluffmakare.
Oddekalv, som leder miljörörelsen Norges Miljövernforbund har svarat med att hota infochefen för FHL, Are Kvistad, med stryk.
-Nu är det krig. Om jag skulle stöta på den där Kvistad skulle han få på käften. Och jag har bara börjat dribbla med bollen, säger Oddekalv.
I dokumentären hävdar Oddekalv att den norska laxen innehåller cancerframkallande ämnen från de kemiska medel som används för att avlägsna parasiter från fiskarna.
Både fiskeministern och det norska livsmedelsverket, Mattilsynet, dementerar uppgifterna. Kvistad kallar Oddekalv för ”en farlig clown”.
-Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Oddekalv sprider lögner och hotar med våld. Han uppträder minst sagt oseriöst, säger Kvistad. Han får medhåll från fiskeministern som kallar Oddekalvs uttalanden för ”olyckliga”.
TT