Sarkozy junior meddelade i fransk tv i torsdags att han avstår från att kandidera till posten som förvaltningschef i EPAD, som sköter affärskvarteren La Défense i Paris, på grund av den strid som kandidaturen utlöst.
Regionalförsamlingen i Hauts-de-Seine tröstade honom dock på fredagen genom att i alla fall rösta in honom i styrelsen.
Kritiserad favorit
Att Jean Sarkozy var favorit till chefsposten, trots sina unga ålder och sin fortfarande inte avklarade juridikutbildning, har kritiserats hårt som ett tecken på nepotism. President Nicolas Sarkozy har anklagats för att i skymundan försöka hjälpa sin son till toppjobbet.
Protesterande studenter – som räknar med större framtida svårigheter att få jobb än Jean Sarkozy – har i sin tur kampanjat genom att be presidenten om att få bli adopterade.
TT