Kista omgiven av präster och vakter vid en ceremoni i en kyrka.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Påven ligger på lit de parade i Peterskyrkan där allmänheten kan ta sitt farväl fram till begravningen. Foto: Alessandra Tarantino

Påvens lit de parade slut – kistan har förseglats

Uppdaterad
Publicerad

Påven låg i veckan på lit de parade i Peterskyrkan där allmänheten kan ta sitt farväl.

Nu har hans kista förseglats inför dagens begravnin.

Efter en ceremoni tidigare i veckan balsamerades påvens kropp och lades på lit de parade i Peterskyrkan. Allmänheten kunde då ta farväl av påven och 250 000 personer uppskattas ha gjort så.

Påve Franciskus låg i en öppen enkel träkista, något som han specifikt önskat i det andliga testamente som han lämnat efter sig. Han är klädd i vitt och rött, bär biskopsmössa och i händerna har man placerat ett radband.

Påve Franciskus 1936-2025

Påvens lit de parade kommer att pågå fram till dagen innan begravningen, som äger rum på lördagen på Petersplatsen utanför kyrkan. Han kommer sedan gravsättas i kyrkan Santa Maria Maggiore som ligger utanför Vatikanen.

På fredagsmorgonen förseglades påvens kista. Detta skedde under ledning av kardinal Kevin Farrel som i samband med det höll en ritual för att välsigna påven. En duk lades över påvens ansikte och kistan förseglades.

Kardinalen Kevin Farrel utför en rit för att försegla påvens kista. Foto: HANDOUT

Kungen och drottningen ska delta vid begravningen

Dignitärer från hela världen kommer delta vid begravningen, bland annat har USA:s president Donald Trump och hans fru Melania Trump meddelat att de kommer delta. Även Ukrainas president Zelenskyj har meddelat att han kommer resa till Vatikanen för begravningen.

Från Sverige kommer Kung Carl Gustaf, drottning Silvia och statsminister Ulf Kristersson (M) delta vid begravningsceremonin, enligt ett pressmeddelande från Kungahuset.

Katoliker strömmar till Vatikanen för att ta farväl

Redan under onsdagsmorgonen samlades stora mängder katoliker på Petersplatsen för att se processionen och påvens lit de parade.

Då påvens död sammanföll med påsken har många redan vallfärdat till Rom och Vatikanstaten.

– Vi träffade ett ungt par från Boston här igår som hade varit här hela tiden sen de hade fått beskedet om att han hade avlidit och som berättade hur viktigt det är för dem att komma hit och ta farväl, säger Ulrika Bergsten.

I samband med påve Benedictus XVI bortgång 2022 köade nästan 200 000 katoliker för att ta ett sista farväl av den abdikerade påven, ytterligare 50 000 deltog vid hans begravning.

Påven välsignas av Kevin Farrel. Han har fått ett dok eller slöja över ansiktet innan kistan förseglas. Foto: HANDOUT
Tvådelad bild. Vänster: reporter med SVT mikrofon. Höger: sluten kista i kyrklig miljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör SVT:s Europakorrespondent på plats utanför Peterskyrkan timmarna innan påvens lit de parade. Foto: SVT/TT/AP

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Påve Franciskus 1936-2025

Mer i ämnet