Elbilar kallas tillbaka från Tesla. Arkivbild. Foto: TT

Tesla återkallar 53.000 elbilar

Uppdaterad
Publicerad

Biltillverkaren Tesla återkallar 53.000 elbilar på grund av problem med parkeringsbromsen, skriver CNBC.

Det handlar om modellerna X och S som är tillverkade mellan februari och oktober 2016 som kan ha problem med att få loss parkeringsbromsen ordentligt.

Bilarna ”kan ha en liten del som har tillverkats på fel sätt av en tredje part”, skriver Tesla enligt CNBC.

”Ingen säkerhetsrisk”

Endast omkring fem procent av de 53.000 bilarna tror man har drabbats av felet.

”Vi tror inte att problemet kan leda till en säkerhetsrisk för våra kunder och vi har inte sett en enda olycka som kopplats till problemet”, skriver Tesla på sin hemsida.

Företaget säger att man snart kommer skicka ut officiella återkallningsmail till ägare av modellerna som berörs. Man hoppas kunna ha nya, hela delar till alla fordon senast i oktober i år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.