Lolong hölls i fångenskap i en park för eko-turism i Bunawan i Filippinerna. Reptilen fångades in i september 2011 efter en lång jakt sedan ett barn dödats 2009 och en fiskare försvunnit, båda dödsfallen skylldes på jättekrokodilen. Guinness världsrekordbok utnämnde Lolong, som är över sex meter och väger ett ton, till världens största saltvattenkrokodil i fångenskap. Lolong tog rekordet från en australiensisk krokodil på fem meter.
Försökte rädda med ljummet vatten
Myndigheterna ska nu utreda varför krokodilen dog. En orsak kan vara det ovanligt kalla vädret i området den senaste månaden. Parken försökte rädda reptilen genom att omge den med ljummet vatten, men i söndags hittades jätten död liggande med magen upp i en damm.
Krokodilen har varit en av parkens stora attraktioner och har dragit många besökare till Bunawan, en stad 83 mil sydöst om Manila. Staden tänker nu hålla en begravning för krokodilen och sedan hoppas man kunna stoppa upp djuret för att bibehålla den turism som jätten gett.