Världens dyraste racerbil såld på auktion Foto: AFPVisa alla (3)
Visa alla (3)

Världens dyraste racerbil såld på auktion

Uppdaterad

En röd Ferrari från 1957 är nu världens dyraste racerbil som sålts på auktion. Bilen, en Ferrari 335 S Spider Scaglietti, tillverkades bara i fyra exemplar och kördes av flera brittiska motorstjärnor på 1950-talet.

Världsrekordet slogs när den ropades hem på en auktion i Frankrikes huvudstad Paris för 32 miljoner euro, motsvarande mer än 300 miljoner kronor, skriver brittiska tidningen The Telegraph.

Inget för vanliga gator

En fransk samlare hade ägt bilen i över 40 år.

Den nya ägaren kan dock inte stoltsera med trofén genom att köra runt på vägarna eftersom bilen enbart designats för racing.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play