Världens dyraste racerbil såld på auktion Foto: AFP

Världens dyraste racerbil såld på auktion

Uppdaterad

En röd Ferrari från 1957 är nu världens dyraste racerbil som sålts på auktion. Bilen, en Ferrari 335 S Spider Scaglietti, tillverkades bara i fyra exemplar och kördes av flera brittiska motorstjärnor på 1950-talet.

Världsrekordet slogs när den ropades hem på en auktion i Frankrikes huvudstad Paris för 32 miljoner euro, motsvarande mer än 300 miljoner kronor, skriver brittiska tidningen The Telegraph.

Inget för vanliga gator

En fransk samlare hade ägt bilen i över 40 år.

Den nya ägaren kan dock inte stoltsera med trofén genom att köra runt på vägarna eftersom bilen enbart designats för racing.