Är det Indiens tur nästa gång?

Uppdaterad
Publicerad

Det är full fart till Månen igen. I början av sommaren lät Japan en av sina månsonder störtdyka mot månens yta och i mars var det den kinesiska sonden Chang´e-1 som efter en 16 månaders färd mot månen fick gå mot den sista vila på vår närmaste himlakropp.

Till och med Sverige har sin Smart-1 sond som i Europeiska rymdstyrelsens regi flög till månen för några år sedan. Men en sak är att flyga till månen, en helt annan sak är att sätta människor på månen och ta dem säkert tillbaka igen. Ingen människa har satt sin fot på månen sedan Apollo 17 besättningen lämnade himlakroppen i december 1972.

USA hävdar att de ska åka dit igen till år 2020. Men indierna skulle kunna komma före.

– Innan år 2015 ska vi ha den första bemannade uppdraget som kommer från indisk jord, säger Gopalan Madhavan Nair som är chefen för den Indiska rymdforskningsstyrelsen ISRO till New Scientist.

På ISRO arbetar man för fullt med att utforma projektet som ska ta indierna till månen. Och förberedelserna har börjat.

I höstas tog den indiska sonden Chandrayaan-1 en sväng runt månen och fotograferade ytan. Nästa expedition är planerad för 2010. På den resan följer en ryskbyggd månbil med som ska åka runt och samla in prover på månen som ska analyseras.

Ulrika Engström

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.