Grodan, som är ljust brun med mörka små partier och lever i grottor, upptäcktes 1962.

Ovanlig groda tillbaka i Zimbabwe

Uppdaterad
Publicerad

Forskare i Zimbabwe har hittat en sällsynt, rödlistad liten groda som inte setts på årtionden, rapporterar bland annat The New York Times.

Grodan, som är ljust brun med mörka små partier och lever i grottor, upptäcktes 1962. Efter det har det inte funnits några rapporterade observationer av det svårfångade groddjuret – tills nu.

Robert Hopkins vid landets naturhistoriska museum i Bulawayo säger att hans team efter åtta års letande hittat fyra exemplar av grodan i bergsområdet Chimanimani i östra Zimbabwe.

En hane hittades den 3 december; därefter upptäcktes ytterligare tre grodor, två hanar och en hona.

En taleskvinna för landets naturmyndighet säger att man nu förväntar sig en tillströmning av andra forskare som vill spana efter grodan, och även smuggelförsök, men att landet ska göra allt i sin makt för att skydda den.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.