Mats Odell, andre vice ordförande i kd, säger till Dagens Nyheter att mot- sättningarna mellan allianspartierna kan lösas om man ”inte till varje pris biter sig fast vid en viss modell”.
Kd har hittills pekat på riskerna för ett mer utbrett spelberoende om marknadskrafterna släpps fria i spel- branschen. Även c har velat ha kvar spelmonopolet, medan m och fp är positiva till en avreglering.
Mats Odell tycker att det viktigaste är att det finns ett skydd för människor som blir spelberoende så att skadeverkningarna minimeras och att det kan föras över resurser till att rehabilitera dem som råkar illa ut.
Ytterligare ett skäl till kristdemokraternas svängning är internetbolagen som agerar från andra länder.
-Det monopol som finns i dag naggas i kanten av nya tekniska möjligheter att kringgå monopolet.