Landslagsdebuten kan komma på fredag. Foto: Bildbyrån.

”Inte många som får vara med om det”

Uppdaterad
Publicerad

Linus Wahlqvist spelade i går säsongens sista allsvenska match. På fredag kan A-landslagsdebuten komma, en dag som också råkar vara Linus födelsedag. ”Det klart att det blir speciellt, inte många som får vara med om det”, säger han till SVT Sport.

Linus Wahlqvist fick sent i går chockbeskedet att han skulle ersätta Martin Olsson. IFK Norrköping spelade sin sista match och några timmar senare satt Wahlqvist i en taxi mot Arlanda.

– Jag klev av min sista allsvenska match igår med en vinst mot Göteborg och sen hade vi lite lagmiddag. Jag fick ett telefonsamtal sent i går kväll och sen var det bara att ta taxi klockan tre mot Arlanda.

Herrlandslaget i fotboll

För den unga spelaren betydde det massor att få förfrågan.

– Jag blev så klart jätteglad. Det är A-landslaget, representationslaget för landet. Allt som har med den gula tröjan är en ära och stolthet.

Erfarenhet ett relativt begrepp

Med många rutinerade spelare som slutat i landslaget är det flera unga spelare som har fått chansen. Något som de själva inte ser som ett problem.

– Är man 35 år vet man vad som gäller. Men även unga spelare kan ha erfarenhet. Vi har många unga spelare här som har gjort det bra i sina ligor och skapat rutin på så vis, säger Victor Nilsson Lindelöf.

Sam Larsson instämmer och menar att det är speltid som spelar störst roll.

– Erfarenhet för mig är framförallt speltid och vad du har gjort i din karriär. Vi har många i laget som har spelat på en europeisk nivå, säger Sam Larsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Herrlandslaget i fotboll

Mer i ämnet