Keylor Navas, Real Madrid, släpper in en boll under straffläggningen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Ödegaards första match från start

Uppdaterad
Publicerad

Sergio Ramos, Luka Modric, Cristiano Ronaldo. Och Martin Ödegaard. Norrmannen debuterade under lördagen i startelvan för Real Madrids A-lag.

– Det var okej. En typisk träningsmatch. Jag försökte bara spela fotboll och njuta av det, sade Ödegaard till australiensisk TV efter matchen, enligt VG.

Den 16-årige norrmannen fick chansen från start i en träningsturneringsmatch mot Roma inför 80.000 (!) åskådare i Melbourne, men byttes ut i halvtid.

Båda lagen mönstrade starka startelvor. Ramos och Marcelo i backlinjen för Real Madrid, Modric och Bale på mittfältet och Cristiano Ronaldo längst fram.

För Roma startade bland andra Ashley Cole, Daniele de Rossi och Francesco Totti.

”En del att jobba med”

Efter ställningen 0–0 efter full tid lyckades Roma vinna matchen med 7–6 efter straffar.

– Vi släppte inte in något mål före straffsparksläggningen, det är positivt. Men det här är den första matchen så vi har en del att jobba med, säger Ödegaard.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.