Hör Tryggve Pederby, ordförande i SFSU berätta om arbetet framåt i spelaren ovan.
Anders Hübinette, tidigare förbundsjurist vid Svenska fotbollförbundet, skriver på DN debatt att han, bland mycket annat, vill skärpa synen på brott enligt ordningslagen och få till ett effektivare tillträdesförbud.
”På idrottsarrangemang är det förbjudet att inneha och använda pyroteknik, beträda spelplanen, kasta in föremål, samt maskera sig. Den nuvarande straffskalan för dessa brott är böter eller fängelse i högst sex månader”.
”Påföljden stannar dock regelmässigt vid böter och det anser vi inte återspeglar allvaret i många gärningar. Vi föreslår därför en särskild straffskala för de grövsta pyroteknikbrotten med fängelse lägst sex månader och högst två år. Den straffskalan ska kunna tillämpas exempelvis när pyrotekniken kastats eller använts på annat särskilt farligt sätt”, står det bland annat i debattartikeln.
Öppnar för fortsatt dialog
När det gäller effektivare tillträdesförbud så föreslår utredningen att alla typer av brott ska leda till tillträdesförbud.
Tryggve Pederby, ordförande i Svenska Fotbollssupporterunionen, har läst debattartikeln som har publicerats under söndagskvällen och säger till SVT Sport att man kommer ha ett extrainsatt medlemsmöte i veckan.
– Det som är viktigt att ta med sig är att det finns positiva delar som utredaren trycker på från den svenska supporterkulturen. Alla aktörer måste fortsätta med dialogen för att ta fram det positiva.
– Det kommer vara ett politiskt beslut framåt och vi vill gärna prata med dem innan ett beslut tas i riksdagen, säger Tryggve Pederby.
Utredningen i sin helhet väntas presenteras under måndagen.