Djurgården befäster andraplatsen efter storkross

Djurgården firar seger mot Karlskrona
Foto: BildbyrånDjurgården firar seger mot Karlskrona

7 - 0

1-0, 1-0, 5-0
Hovet, Stockholm
Publik: 7537

Djurgårdens IF

7 - 0

1-0, 1-0, 5-0
Hovet, Stockholm
Publik: 7537

Karlskrona HK

Första perioden

1-0Lagesson (Bergfors / Vejdemo)
10:14

Andra perioden

2-0Ridderwall (Johansson / Högström) PP1
04:53

Tredje perioden

3-0G. Possler
00:11
4-0Eriksson (Bergfors / Högström)
01:16
5-0Ridderwall (Davidsson / Bernhardt)
04:04
6-0Vejdemo (Bergfors)
06:08
7-0Johansson (Ahlén)
15:01

7-0 till Djurgården inför mer än 7500 på läktarna hemma på Hovet.
Bottenlaget Karlskrona åkte på 5-0 bara i sista perioden.
En storkross som befäster Djurgårdens andraplats i tabellen.

Fem minuter in i andra perioden förvirrade Linus Johansson Johannes Jönsson i Karlskronas mål med ett försök till styrning. Pucken studsade upp och Calle Ridderwall tog ner den med hansken och kunde enkelt sätta dit 2-0 i öppet mål.

– Ibland går det, jag vet inte vad jag ska säga, det är väl ingenting man övar in en sån där variant men jag är glad att den gick in, säger Ridderwall till C More.

Karlskronas mål bortdömt

I slutet av andra perioden fick Karlskrona sin reducering till 2-1 bortdömd. Mattias Guter som hade varit målskytten åkte ihop med Adam Reideborn i Djurgårdsmålet innan pucken gick i mål.

– De säger väl att jag tillsammans med deras back driver bort benskyddet på Adam där i målet men jag tycker att det är helt åt helvete, säger en rasande Guter till C More.

– Jag vet inte om de vill ha ut oss ur ligan eller, men nåt skumt är det, fortsätter han.

5-0 i tredje perioden

Det gick elva sekunder av sista perioden innan Gustav Possler satte pucken i bortre krysset och 3-0 till Djurgården. Och 4-0 dröjde bara ytterligare en minut då Henrik Eriksson gjorde sitt sjätte mål för säsongen.

Och tre mål till blev det för hemmalaget som sköt 15 skott på mål i sista perioden, samtidigt som gästerna bara fick iväg två.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH4629629150-97+53101
2.Djurgårdens IFDIF46227710138-96+4287
3.Färjestad BKFBK46224515155-129+2679
4.Frölunda HCFHC46216415136-123+1379
5.IF Malmö RedhawksMIF46188812136-122+1478
6.Skellefteå AIKSAIK46232318135-110+2576
7.HV71HV7146195517123-120+372
8.Linköping HCLHC46193816125-117+871
9.Luleå HFLHF461510417112-105+769
10.Brynäs IFBIF46192322121-127-664
11.Rögle BKRBK46143524116-151-3553
12.Örebro HKÖHK46114724106-142-3648
13.Mora IKMIK4612422893-145-5246
14.Karlskrona HKKHK4610452790-152-6243

Tabellen uppdateras löpande