Målkaos när Färjestad föll tungt

Målkaos när Färjestad föll tungt

4 - 5

0-0, 3-3, 1-2
Löfbergs Arena, Karlstad
Publik: 7767

Färjestad BK

4 - 5

0-0, 3-3, 1-2
Löfbergs Arena, Karlstad
Publik: 7767

Växjö Lakers HC

Andra perioden

05:46
0-1Reddox (Pettersson / Shinnimin)
10:53
0-2Rosén (Pettersson / Persson)
11:03
0-3Netterberg (Fröberg / Bohm)
1-3Erixon (Melart / Johansson)
11:32
2-3Lindqvist (Ryno / Virtanen) PP1
13:29
3-3Steen
17:17

Tredje perioden

04:16
3-4Røndbjerg (Shinnimin / Pettersson)
4-4Lindqvist (Asplund / Lindqvist)
10:24
18:52
4-5Josefsson (Persson / Pettersson)

En ytterst märklig sekvens stoppade Färjestad hemma mot Växjö. Laget satte 2-1 och var redo för kvitteringsjakt. Men istället visade videogranskning att Växjö gjort 3-0 dessförinnan och resultatet ändrades.

En märklig situation i andra perioden blev omtalad efter matchen, och tände Färjestad rejält.

I andra perioden fick hemmafansen jubla när Christoffer Törngren styrde in 1-2. Men efter en domargranskning stod det klart att Växjö tidigare i samma spelsekvens hade en puck som var över mållinjen. Pontus Netterberg målskytt och 3-0 till Växjö. Allt inom loppet av tio sekunder.

Allt talade då för Växjö, men Färjestad stod för en mäktig upphämtning trots det jobbiga domslutet. På sex minuter hämtade FBK upp 0-3 till 3-3.

Sista perioden blev jämn, men med minuten kvar avgjorde Växjö genom Erik Josefsson, efter mycket fint spel från Elias Pettersson.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande