Vita Hästen-Mora
1-2
(0–0, 1–0, 0–2)
Andra perioden: 1–0 (4.47) Mattias Kalin (Rickard Palmberg, Marcus Eriksson) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 1–1 (12.32) Matias Lassen (Pierre Engvall, Emil Aronsson), 1–2 (18.07) Alex Aleardi (Kevin Goumas, Alexander Hilmerson).
Skott: 24–21 (3–8, 15–5, 6–8).
Utv, Vita Hästen: 10x2. Mora: 5x2.
Domare: Joakim Bodén, Holmsund.
Publik: 3 339.
Björklöven-Västerås
5-4
(2–0, 2–2, 1–2)
Första perioden: 1–0 (8.34) Zach Hamill (Jacob Andersson, Lucas Sandström) spel fem mot fyra, 2–0 (17.24) Joakim Högberg (Lukas Ekeståhl–Jonsson, Stefan Andersson) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 3–0 (6.17) Austin Farley (Lucas Sandström, Jesper Thörnberg) spel fem mot fyra, 3–1 (9.16) Marcus Bergman (Stefan Gråhns, Christopher Fish), 4–1 (14.07) Zach Hamill (Austin Farley, Lucas Sandström) spel fem mot fyra, 4–2 (14.28) Hampus Larsson (Christopher Fish, Stefan Gråhns).
Tredje perioden: 5–2 (1.36) Joakim Högberg (Kim Karlsson, Jesper Thörnberg), 5–3 (5.00) Stefan Gråhns (Rasmus Edström), 5–4 (10.56) Mikael Frycklund (Anton Mylläri) spel fem mot fyra.
Skott: 24–28 (15–3, 4–12, 5–13).
Utv, Björklöven: 4x2. Västerås: 5x2.
Domare: Patric Bjälkander, Göteborg.
Publik: 3 772.
Bik Karlskoga-Timrå
2-1
(2–0, 0–1, 0–0)
Första perioden: 1–0 (5.15) Thomas Valkvae–Olsen (Alexandre Lavoie, Victor Ejdsell), 2–0 (10.25) Victor Ejdsell str.
Andra perioden: 2–1 (15.53) Jeremy Boyce–Rotevall (Emil Berglund, John Westin).
Skott: 21–36 (10–9, 5–16, 6–11).
Utv, Bik Karlskoga: 4x2. Timrå: 5x2.
Domare: Richard Magnusson, Tranås.
Publik: 2 668.
Södertälje-Pantern
3-4
e förl(1–0, 0–2, 2–1, 0–1)
Första perioden: 1–0 (17.05) Victor Andersson (Lucas Carlsson, Anton Holm) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 1–1 (4.36) Andreas Söderberg (Axel Wemmenborn, Emil Carnestad), 1–2 (9.18) Robin Dahse (Jakob Karlsson, Filip Windlert).
Tredje perioden: 2–2 (1.34) Henrik Thegel (Adam Hansen, Lucas Carlsson), 3–2 (13.05) Lucas Carlsson (Jonas Westerling, Jonas Vidlund), 3–3 (16.01) Erik Nyström (Patrik Blomberg, Robin Dahse).
Fjärde perioden: 3–4 (5.00) Marcus Sylvegård.
Skott: 25–22 (10–8, 3–8, 8–4, 4–2).
Utv, Södertälje: 2x2. Pantern: 3x2.
Domare: Johan Nordlöf, Solna.
Publik: 2 169.
TT