Karlskrona rasade ihop mot Växjö

Växjö firar kvitteringsmålet.
Foto: BildbyrånVäxjö firar kvitteringsmålet.

4 - 6

2-1, 2-2, 0-3
NKT Arena Karlskrona, Karlskrona
Publik: 3178

Karlskrona HK

4 - 6

2-1, 2-2, 0-3
NKT Arena Karlskrona, Karlskrona
Publik: 3178

Växjö Lakers HC

Första perioden

1-0Gunnarsson (Rohdin / Murphy) PP1
03:20
04:36
1-1Netterberg (Persson)
2-1Lundberg (Petersson / Murphy)
05:48

Andra perioden

3-1Törnqvist (Nilsson)
00:35
4-1Paulsson (Guter)
08:58
12:56
4-2Fröberg (Reddox / Högberg)
15:02
4-3Persson (Pettersson) PP1

Tredje perioden

05:54
4-4Fröberg (Reddox)
13:42
4-5Calof (Fröberg / Reddox)
19:59
4-6Shinnimin (Reddox / Josefsson) ENG

Karlskrona var på väg mot ett rejält trendbrott.
Man ledde med 4-1 hemma mot serieledaren Växjö, men sen rasade allt ihop.
Smålänningarna vände och vann med 6-4 efter fem raka mål.
– Det svider, säger KHK-tränaren Ove Molin till C More.

Det såg ju så bra ut. En vilt jublande hemmapublik vädrade morgonluft efter Marcus Paulssons 4-1. Karlskrona hade bara en seger på de fem senaste matcherna och kanske var något stort på väg att hända. Ett pressat Växjö tvingades att ta timeout.

Men sen föll precis allting samman. Fyra minuter efter målet reducerade gästerna och bara tre minuter efter det satte Joel Persson 4-3 i powerplay.

– Det kändes som att vi hade väldigt mycket att förlora. Vi pratade om att vi skulle fortsätta tro på det när vi skulle gå ut, men vi blev för passiva och de utnyttjade det, säger Ove Molin till kanalen.

Nästjumbon famlade i tredje men ett stärkt bortalag ångade på. Linus Fröberg kvitterade till 4-4 två minuter in på sista perioden och Andrew Calofs 5-4 blev på något sätt logiskt sett till matchutvecklingen. Växjö vann med 6-4 efter sista målet i tom kasse.

– Vi tror alltid på att vi ska vinna. Det är tufft när de gör 4-1 där, men vi gör två snabba och går sen lite på rus. Det var skönt att vinna, säger Linus Fröberg till C More.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH3722618116-76+4079
2.Djurgårdens IFDIF3616668105-77+2866
3.Färjestad BKFBK38193313129-103+2666
4.Linköping HCLHC36163710104-92+1261
5.Frölunda HCFHC37165313104-100+461
6.Skellefteå AIKSAIK37181315111-92+1959
7.IF Malmö RedhawksMIF35145610105-98+758
8.HV71HV713616331493-95-257
9.Brynäs IFBIF3616231596-94+255
10.Luleå HFLHF3711931490-90054
11.Örebro HKÖHK3510451683-90-743
12.Rögle BKRBK3710242188-125-3738
13.Mora IKMIK3610222275-115-4036
14.Karlskrona HKKHK377352272-124-5232

Tabellen uppdateras löpande