Karlskrona rasade ihop mot Växjö

Växjö firar kvitteringsmålet.
Foto: BildbyrånVäxjö firar kvitteringsmålet.

4 - 6

2-1, 2-2, 0-3
NKT Arena Karlskrona, Karlskrona
Publik: 3178

Karlskrona HK

4 - 6

2-1, 2-2, 0-3
NKT Arena Karlskrona, Karlskrona
Publik: 3178

Växjö Lakers HC

Första perioden

1-0Gunnarsson (Rohdin / Murphy) PP1
03:20
04:36
1-1Netterberg (Persson)
2-1Lundberg (Petersson / Murphy)
05:48

Andra perioden

3-1Törnqvist (Nilsson)
00:35
4-1Paulsson (Guter)
08:58
12:56
4-2Fröberg (Reddox / Högberg)
15:02
4-3Persson (Pettersson) PP1

Tredje perioden

05:54
4-4Fröberg (Reddox)
13:42
4-5Calof (Fröberg / Reddox)
19:59
4-6Shinnimin (Reddox / Josefsson) ENG

Karlskrona var på väg mot ett rejält trendbrott.
Man ledde med 4-1 hemma mot serieledaren Växjö, men sen rasade allt ihop.
Smålänningarna vände och vann med 6-4 efter fem raka mål.
– Det svider, säger KHK-tränaren Ove Molin till C More.

Det såg ju så bra ut. En vilt jublande hemmapublik vädrade morgonluft efter Marcus Paulssons 4-1. Karlskrona hade bara en seger på de fem senaste matcherna och kanske var något stort på väg att hända. Ett pressat Växjö tvingades att ta timeout.

Men sen föll precis allting samman. Fyra minuter efter målet reducerade gästerna och bara tre minuter efter det satte Joel Persson 4-3 i powerplay.

– Det kändes som att vi hade väldigt mycket att förlora. Vi pratade om att vi skulle fortsätta tro på det när vi skulle gå ut, men vi blev för passiva och de utnyttjade det, säger Ove Molin till kanalen.

Nästjumbon famlade i tredje men ett stärkt bortalag ångade på. Linus Fröberg kvitterade till 4-4 två minuter in på sista perioden och Andrew Calofs 5-4 blev på något sätt logiskt sett till matchutvecklingen. Växjö vann med 6-4 efter sista målet i tom kasse.

– Vi tror alltid på att vi ska vinna. Det är tufft när de gör 4-1 där, men vi gör två snabba och går sen lite på rus. Det var skönt att vinna, säger Linus Fröberg till C More.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande