Tvådelad bild. Vänster: domare på tennisstol. Höger: tennisspelare med gul pannband.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Förstaseedade världstrean Alexander Zverev blev trakasserad av en åskådare under kvartsfinalen hemma i München. Foto: TV4 Play

Alexander Zverev trakasserad under match: ”Släng ut honom”

Uppdaterad
Publicerad

Förstaseedade världstrean Alexander Zverev blev trakasserad av en åskådare under kvartsfinalen hemma i München.

– Snälla kan du slänga ut honom? sade tysken till domaren.

Åskådaren hade flera gånger stört Zverev med att högljutt trakassera och stressa honom under det täta mötet med nederländaren Tallon Griekspoor.

Vid egen serve vid 5–5 i andra set och 15–0 skrek åskådaren:
– Kom igen nu din jävla kvinnomisshandlare! hördes över arenan där bland annat Zverevs far satt i boxen. Publiken reagerade med att bua åt åskådaren och en orolig stämning spred sig.

Anklagelser följer tysken

Tysken har av flera tidigare flickvänner anklagats för misshandel, som han nekat till.

Zverev servade hem gamet och tog upp incidenten med domaren vid sidbytet:

– Snälla Fergus, kan du slänga ut honom? hördes Zverev säga medan tv-bilderna vilade på publikhavet där de flesta bar täckjackor i det kyliga vädret.

”Publiken bar mig”

Trots den tidiga tidpunkten på året spelas grusturneringen utomhus. Samtidigt pågår det en damturnering på grus i Stuttgart men den spelas inomhus.

Det är oklart om åskådaren blev utslängd eller om han stannade kvar för att följa den spännande matchen som Zverev vann med 6–7(6–8), 7–6(7–3), 6–4 efter tre timmar.

– Det var en extremt viktig seger för mig, särskilt mentalt. Vid underläge 4–5 i andra set var jag nästan ute. Hemmafördelen var otroligt viktig idag. Publiken bar mig igenom matchen, säger Zverev enligt Bild och tackar för stödet i ATP 500-turneringen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.