Tvådelad bild. Vänster: Tennisspelare i vit tröja och rosa shorts. Höger: Tennisspelare i svart klädsel.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här hånar Harriet Dart sin motståndare på planen. Foto: Bildbyrån/Tennis TV

Harriet Dart dofthånade motståndaren – ber om ursäkt

Uppdaterad
Publicerad

Tennisspelaren Harriet Dart bad domaren att säga åt motståndaren Loïs Boisson att använda deodorant.

– Hon luktar väldigt illa, sade Dart.

Nu ber hon om ursäkt.

Se Harriet Darts kommentar i videospelaren ovan.

Brittiskan Harriet Dart ställdes mot fransyskan Loïs Boisson i den första omgången av WTA-turneringen i Rouen, Frankrike. Vid ett sidbyte fångade mikrofonerna upp en kommentar från Dart.

Till domaren sade hon:

– Kan du säga åt henne att använda deodorant? För hon luktar väldigt illa.

Boisson vann sedan matchen i två raka set (6–0, 6–3). En skräll då Dart är rankad 62:a i världen och Boisson 303:a.

Men snackisen efteråt var Darts kommentar som fick stor spridning på sociala medier. Dart har också bett om ursäkt.

”Jag vill be om ursäkt för det som jag sa på banan i dag. Det var en kommentar i stundens hetta som jag verkligen ångrar”, skrev hon på sin Instagram.

”Jag kommer att lära mig av det här och gå vidare”, fortsatte hon.

Svarade med skämtbild

Boisson själv verkar ha tagit det hela med en klackspark. På sin Instagram lade hon upp en bild på sig själv från tennisbanan där hon hade klippt in en deodorant i sin hand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.