Foto: TT Nyhetsbyrån

Serena förlorade flest bollar – vann ändå

Uppdaterad
Publicerad

Världsettan Serena Williams vann sin tredje raka tresetsmatch i Paris när hon slog ut den amerikanska landsmaninnan Sloane Stephens med 1-6,7-5,6-3. Detta trots att Stephens vann fler bollar.

Williams klev in i banan och kunde avgöra på första matchbollen med en avigt slagen backhand. Det som räddade Williams var att hon vann de viktiga bollarna. Stephens vann faktiskt flest bollar: 94 mot 93.

Medan många av de största utmanarna fallit har Williams en ganska öppen väg mot en final. Bara två topp 10-spelare återstår i turneringen.

Förutom Williams är det sjundeseedade serbiskan Ana Ivanovic.

– Jag fick ordning på serven vilket var nyckeln, säger Williams som gjorde mängder med egna misstag och spred boillarna.

Serena erkände att Stephens spelade bra hela matchen.

– Till nästa match måste jag starta bättre och hålla i det spelet, funderar Williams som i kvartsfinalen möter 17-seedade Sara Errani.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.