Arcade Fire albumomslag/ Fidget spinner Foto: Columbia Records/ TT/ Larsen, Håkon Mosvold

Arcade Fire lanserar album med fidget spinner

Uppdaterad
Publicerad

Det kanadensiska indiebandet är känt för att skämta med fansen. Nu har de släppt nytt album – med en fidget spinner och USB på köpet. Priset är 900 kronor.

Arcade Fire annonserade lanseringen av nya skivan ”Everything now” på sin Twitter i fredags. Skivan såldes tillsammans med den populära leksaken fidget spinner.

Bakgrunden till det udda tillägget är att näthandeljätten Amazon sålt inofficiella fidget spinners från bandet under sommaren. När nu bandet lanserade egna sådana, var det i begränsad upplaga och med det höga priset 900 kronor. Märkligt nog är leksakerna i nuläget redan slutsålda och nu frågar sig många via sociala medier om det ens fanns några tillsalu från första början.

Kända skämtare

Det är inte första gången Arcade Fire skämtar med fansen. De har tidigare uppmärksammats för att de hade klädkod på sin turné. Bandet informerade fansen att ”på konsertkvällen: Vad vänlig bär formella kläder eller kostym”.

Och nu senast, under konserten i London i början på juli, sålde bandet T-tröjor där de parodierade systrarna Jenners försök att lansera kontroversiella T-tröjor.

Jenners kollektion bestod av tröjor där de tryckt bilder på sina egna ansikten ovanpå stora musikers. Arcade Fire tog systrarnas försäljningsknep ett ironiskt steg längre: de kopierade Jenners tryck och tryckte sin senaste albumtitel över. Meta.

LÄS MER: Jenner-systrar drar tillbaka tröjor efter hot om stämning

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.