Efter studier i Lund debuterade Max Lundgren 1962 med boken Hunden som äntligen visslade och fick för den Göteborgs-Tidningens debutantpris.
Hans flitiga produktion har därefter resulterat i ett 50-tal böcker, de flesta för barn och ungdom men dryga dussinet för vuxna. Flera av dem, till exempel de klassiska Åshöjden-böckerna (1967 och framåt) och Pojken med guldbyxorna (1967), har blivit tv-serier.
En av hans sista arbetsuppgifter var som manusförfattare i Malmö brinner, ett kulturprojekt som drivs av Drömmarnas hus i Rosengård med temat Vad händer i en stad när vuxna inte lyssnar på de unga?
Max Lundgren tillbringade sina första år i Kävlinge. När han skulle börja tredje klass flyttade familjen till Malmö som han varit trogen sedan dess. Han blev den förste i sin familj att ta studenten. Därefter studerade han konst- och litteraturhistoria vid Lunds universitet.
Han satt på stol nummer 15 i Barnboksakademin och var ordförande i Sveriges författarförbund 1995-1997.
TT