Hamza Yalcin Foto: Johan Nilsson/TT

Hamza Yalcin borttagen ur Interpols register

Uppdaterad
Publicerad

Den svensk-turkiske författaren och journalisten Hamza Yalcin, som i somras greps i Barcelona på begäran av Turkiet, är inte längre efterlyst av Interpol, rapporterar Sveriges Radio.

Hamza Yalcin flydde Turkiet på 1980-talet efter att ha fängslats för sitt politiska engagemang och har sedan dess varit en öppen kritiker av landets president, Recep Tayyip Erdoğan.

När han reste till Spanien i augusti förra året gav hans pass utslag i registret och det visade sig att han var efterlyst av den turkiska polisen, anklagad för att ha lett en terrororganisation i Turkiet. Hamza Yalcin arresterades och sattes i spanskt fängelse.

Återvände i oktober

Efter åtta veckor släpptes han fri och kunde i början av oktober återvända till Sverige. Men som Kulturnyheterna tidigare rapporterat har det sedan dess varit oklart om efterlysningen på Yalcin i Interpols register funnits kvar eller ej.

Men nu skall efterlysningen vara borttagen, rapporterar Sveriges Radio.

– Det här betyder att Turkiet inte kan använda Interpols system med röda notiser mot Hamza Yalcin i det här fallet, säger hans advokat Baltazar Gazon till SR.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.