På fredagskvällen lussades det på taket på Uppsala slott. Majoriteten av publiken befann sig vid Svandammen där det var bäst sikt. Foto: SVT

Här lussar de på slottstaket – på 40 meters höjd

Uppdaterad
Publicerad

På fredagskvällen kunde Uppsalabor som befann sig ute på stan rikta sina blickar upp mot slottet för att ta del av skönsång från ett luciatåg som skred fram på slottstaket.

Bästa platsen för att se luciatåget som ägde rum uppe på taket på Uppsala slott var området vid Svandammen. Där samlades många människor som bjöd på jubel och applåder efter framträdandet.

Det var för andra året i rad som äventyrsföretaget Go adventure anordnade Luciatåget. Lucia var Cilla Fisher som är marknadschef för IK Sirius. Anledningen var att hon röstats fram som ”Årets modigaste lucia”. Utmärkelsen har instiftats av äventyrsföretaget dit personer som har gjort något modigt eller inspirerande har kunnat bli nominerade.

I klippet ovan kan du se luciatåget skrida fram på taket.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.