En amerikansk studie visar att hjärn- volymen är i genomsnitt en procent större hos dem som inte dricker alko- hol än hos dem som dricker mer än 14 glas vin i veckan. Men hjärnan påver- kas redan av sju små glas vin/vecka.
Enligt studien, som publiceras i Archives of Neurology, krympte hjärnan minst hos helnykterister. Näst minst krympte hjärnan hos nyktra alkoholis- ter. Kvinnors hjärnor var känsligare än mäns.
Påverkan
För de flesta har detta troligen ingen betydelse, men för människor som dricker mycket och redan har låg hjärnvolym kan sannolikt effekten bli skadlig.
-Allting beror på utgångspunkten. Hjärnvolymen varierar mellan individerna.
Om man befinner sig på marginalen och badar hjärnan i sprit kan det bli problem, säger Martin Ingvar, professor vid institutionen för klinisk neurovetenskap på Karolinska institutet.
Den amerikanska studien, som letts av neurologen Carol Ann Paul vid Wellesley College i Massachusetts, ingår i en långtidsstudie av invånarna i staden Framingham i östra USA.
Forskarnas avsikt var egentligen att undersöka om alkohol har positiva effekter på hjärnan på samma sätt som den har på hjärta och blodkärl.
Krympande hjärna
Men när de mätte hjärnvolymen hos 1.839 personer i åldrarna 33 till 88 år med magnetkamera fann de att detta inte stämde. Deras resultat antyder i stället att hjärnan krymper av alkohol.
Skillnaderna var inte stora, men signifikanta. Helnykterister hade i genomsnitt en hjärnvolym som motsvarade 78,5 procent av kraniets volym. Personer som drack mer än 14 glas vin i veckan hade en volym på 77,2 procent. Hjärnvolymen var med andra ord drygt en procentenhet lägre hos stordrickarna jämfört med nykteristerna.